ZDJ1

Takie były początki

W roku 1994 do naszego domu przybył pers kremowo-dymny Ares Źródło Ambrozji*PL. Kocur ten z tytułem Inter Champion zapoczątkował naszą przygodę z kotami. W roku 1996 do naszego domu przybyły dwie kotki perskie. Ze związku kocura z tymi kotkami dochowaliśmy się pierwszych miotów kociąt perskich. Potomstwo tego kocura   do chwili obecniej odnosi wystawowe sukcesy, chociaż Ares dawno nas pożegnał. Kocur zmarł w wieku 17,5 roku życia.

ZDJ1

No i zaczęło się

Z upływem czasu jednak nasze perskie koty osiagnęły wiek emerytalny. W związku z tym nie posiadamy już miotów perskich kociąt.  Ostatnia kotka perska  dożyła w naszym domu wieku 18, 5 roku i odeszła od nas 4 lata temu.  Wszystkie nasze koty  dożywają w naszym domu spokojnej starości - stąd w chwili obecnej mieszka z nami  6 wykastrowanych ragdollek w dość zaawansowanym wieku.

ZDJ1

Mamy brytyjczyki

Hodowlę naszą w roku 1999 rozszerzyliśmy o rasę kotów brytyjskich. Przez kilka lat uzyskiwaliśmy kocięta w różnych barwach, doskonałe w typie. Mamy wiele pięknych brytyjczyków w hodowlach polskich i zagranicznych. Obecnie nie prowadzimy już hodowli kotów rasy brytyjskiej. Najstarsza niebieska nasza kotka brytyjska zwana Miśką - choć jej rodowodowe imię brzmiało  Cyntia odeszła w marcu w roku 2018 w wieku 18- stu lat i 8 miesięcy.

ZDJ1

Ragdolle już u nas

Od  2001 roku   posiadamy koty rasy ragdoll.  Mamy obecnie  3-ry kocury hodowlane w rożnych odmianach kolorystycznych. Koteczki hodowlane są w kazdym ubarwieniu zatwierdzonym przez FIFe. Różnorodnośc kolorow w kociętach mamy niezmiernie dużą. Praktycznie posiadamy kociaka w kazdym kolorze - kwestia tylko, czy kocurek, czy kotka i w jakim czasie, gdyz kolory w miocie ukladaja sie różnie .Hodowla nasza od 25 lat jest pod stalą opieką lecznicy weterynaryjnej  Vet-Import z Sosnowca. Nasi obaj lekarze mimo ,że obecnie maja do naszego domu 30 km w jedną stronę nie robią  problemów z dojazdem do nas o każdej porze dnia i nocy. Bardzo dziękujemy w imieniu swoim i naszych kotów.

ZDJ1

Ragdolle

W 2002 roku przyjechały do nas dwie pierwsze ragdollowe damy w kolorze kolorpoint seal mitted .Kotki były bardzo piękne bo wówczas o ragdollach prawie nikt nie słyszał. Po dużych i długich staraniach i przy pomocy zaprzyjażnionych Czechów z hodowli De Borgione * Cz udało nam się kupic  w lipcu 2003    z hodowli Eulalie * SK naszego cudownego Gimiego Blue Kiwi"s of Eulalie * CZ . Kocur był doskonały . Był drugim ,lub 3- cim  kocurem w Polsce i pierwszym kolorpointem blu. W krótkim czasie został Europa Championem , a w tamtych czasach przy znikomej ilości wystaw w Polsce i za granicą był to wysiłek nie lada. W niedługim czasie jego potomstwo uzyskało tak wysokie wystawowe tytuły , że kocur otrzymał dyplom i kokardę DM - zasłużony dla polskiej felinologii. Odszedł od nas po tygodniowej chorobie / nigdy wcześniej nie chorował / w wieku prawie 16 lat, pozostawił po sobie wiele wspaniałych kotów w Polsce i za granicą. Wiele hodowli ma go w swoich rodowodach i jego potomstwo.W roku 2006 z tej samej hodowli przywieżliśmy wspaniałego GIC Roxiego Brilliant King of Eulalie * Sk  DM . Pierwszy kolor w Polsce w kolorze Rag a 03 21. I   historia się powtorzyła. Roxi jest ojcem, dziadkiem, pradziadkiem i prapradziadkiem kotów w wielu hodowlach i w wielu domach. Póki co ma sie dobrze . Co by Panu Gimiemu nie nudziło się z dwoma tylko koteczkami w roku 2002 przywieżliśmy z hodowli Carpatia * SK cudowna Amber Lady of Carpatię. Cudo było , ale odeszła od nas w wieku lat prawie 13 -stu. Ta artystka z kolei zapoczątkowała bikolory i mittedy niebieskie. Potem to już ........... poleciało - a , obecnie  ? N0, coż - lata lecą i niebawem będzie u nas więcej kotów kastratów staruszków , niż hodowlanych. Nasze  koty hodowlane  są przebadane w niemieckim labolatorium Vet Med Labor GmbH- pod kątem kardiomopatii przerostowej, grup krwi ,białaczki i wszystkich możliwych chorób .Badania wykonane w tym labolatorium to nie są testy , więc badania są bardzo wiarygodne. Pragnę jednak zaznaczyć ,że ragdoll jest rasą młodą i jeśli hodowca wykonuje pewne badania to robi to z własnej woli. W wykazie badań zleconych przez FIFE dla danej rasy kotów  w żadnym ze wskazanych badań dla poszczególnych ras nie ma wskazań dla obowiązkowego wykonania  jakichkolwiek badań dla rasy ragdoll. Pomimo badań z niemieckiego labolatorium na które mamy certyfikaty i tak co pewien czas robimy naszym pupilom badania- analiza krwi, moczu itp. Hodowla wolna jest od : Fel V, FIV, FIP, oraz PKD -  / torbielowatośc nerek /- choroba ta dotyczy rasy Pers , a nie ragdolla .