ZDJ1

Takie były początki

W roku 1994 do naszego domu przybył ‚ pers kremowo-dymny Ares Żródło  Ambrozji*PL. Kocur ten z tytułem  Inter Champion zapoczątkował  naszą  przygodę z kotami. W roku 1996 do naszego domu przybyły dwie kotki perskie. Ze zwązku kocura z tymi kotkami dochowaliśmy się pierwszych miotów  perskich kociaków.. Potomstwo tego kocura   do chwili obecniej odnosi wystawowe sukcesy, chociaż Ares dawno nas pożegnał  . Kocur zmarl w wieku 17,5 roku  życia.

ZDJ1

No i zaczęło się

Z uplywem   czasu jednak nasze perskie koty osiągnęły wiek emerytalny. W związku z tym nie posiadamy już miotów perskich kociąt .  Ostatnia kotka perska  dożyła   w naszym domu wieku 18, 5 roku i odeszła    od nas  7 lat temu.  Wszystkie nasze koty  dożywają  w naszym domu spokojnej starości -  dlatego w chwili obecnej mieszka z nami  7 wykastrowanych ragdollek w dość  zaawansowanym wieku.

ZDJ1

Mamy brytyjczyki

Hodowla    w roku 1998  rozszerzyła się  o rasę kotów brytyjskich. Przez kilka lat uzyskiwaliśmy  kociaki  w różnych barwach, doskonałe  w typie. Mamy wiele pięknych  brytyjczyków w hodowlach polskich i zagranicznych. Obecnie nie prowadzimy już hodowli kotów rasy brytyjskiej. Najstarsza niebieska nasza kotka brytyjska   -   Cyntia odeszła  w marcu w roku 2018 w wieku 18- stu lat i 8 miesięcy. 

ZDJ1

Ragdolle już u nas

Od  2001 roku   posiadamy koty rasy ragdoll.  Mamy obecnie  3-ry kocury hodowlane w różńych  odmianach kolorystycznych. Koteczki hodowlane są  w każdym  ubarwieniu zatwierdzonym przez FIFe. Różnorodność kolororystyczną   mamy niezmiernie dużą . Praktycznie posiadamy kociaka w każdym  kolorze - kwestia tylko, czy kocurek, czy kotka i w jakim czasie, gdyż  kolory w miocie ukladaja się różnie. .Hodowla nasza od 30 lat jest pod stałą  opieką  lecznicy weterynaryjnej  Vet-Import z Sosnowca. Nasi obaj lekarze mimo ,że obecnie maja do naszego domu 30 km w jedną stronę-  nie robią  problemów z dojazdem do nas o każdej  porze dnia i nocy. Bardzo dzękujemyi  w imieniu swoim i naszych kotów.

ZDJ1

Ragdolle

W 2001 roku przyjechały do nas dwie pierwsze ragdollowe damy w kolorze kolorpoint seal mitted .Kotki były bardzo piękne    o ragdollach wówczas prawie nikt nie słyszal ‚. Po długich  staraniach i przy pomocy zaprzyjażnionych Czechów z hodowli De Borgione * Cz udało  nam  się   przywieżć  w lipcu 2003    z hodowli Eulalie * SK naszego cudownego Gimiego Blue Kiwi"s of Eulalie * CZ . Kocur był doskonały  . Był drugim ,lub 3- cim  kocurem w Polsce i pierwszym kolorpointem blu. W krótkim czasie został  Europa Championem , a w tamtych czasach przy znikomej ilości wystaw w Polsce i za granicą był  to wysiłek nie lada. W niedługim  czasie jego potomstwo uzyskało  tak wysokie wystawowe tytuły,że    kocur otrzymal  dyplom i kokardę  DM - zasłużony  dla polskiej felinologii. Odszedł ‚ od nas po tygodniowej chorobie / nigdy wcześniej nie chorował  /   w wieku prawie 16 lat, pozostawił  po sobie wiele wspaniałych kotów w Polsce i za granicą.  Wiele hodowli ma go w swoich rodowodach i jego potomstwo.W roku 2006 z tej samej hodowli przywieżliśmy wspaniałego  GIC Roxiego Brilliant King of Eulalie * Sk  DM . Pierwszy kolor w Polsce w kolorze Rag a 03 21.  I   historia się  powtorzyła . Roxi jest ojcem, dziadkiem, pradziadkiem i prapradziadkiem kotów w wielu hodowlach i w wielu domach. Ten niezapomniany kocur GIC też z tytułem DM odszedł od nas kilkanaście miesięcy temu po krotkiej chorobie w wieku ponad lat 14-stu.   Co by Panu Gimiemu nie nudziło się z dwoma tylko koteczkami  - w roku 200 3    przywieżliśmy  z hodowli Carpatia * SK cudowna Amber Lady of Carpatia.  Cudo  to było , ale odeszła   od nas w wieku lat prawie 13 -stu. Ta artystka z kolei zapoczątkowała   bikolory i mittedy niebieskie. Potem to już  poleciało - a , obecnie  ? N0, cóż  - lata lecą  i niebawem będzie u nas więcej   kotów kastratów staruszków , niż  hodowlanych. Nasze  koty hodowlane  są przebadane w niemieckim labolatorium Vet Med Labor GmbH- pod kątem kardiomopatii przerostowej, grup krwi ,białaczki i wszystkich możliwych   chorób .Badania wykonane w tym labolatorium to nie są testy , więc  badania   są  bardzo wiarygodne. Pragnę  jednak zaznaczyć, że  ragdoll jest  to rasa ‚ młoda i hodowca  jeśli wykonuje pewne badania to robi to z własnej  woli. W wykazie badań  zleconych przez FIFE dla danej rasy kotów  w żadnym  ze  wskazanych badań  dla poszczególnych ras nie ma wskazań     wykonania  jakichkolwiek badań   dla rasy ragdoll. Pomimo badań „ z niemieckiego labolatorium na, które mamy certyfikaty i tak co pewien czas robimy naszym pupilom badania- analiza krwi, moczu itp. Hodowla wolna jest od : Fel V, FIV, FIP, oraz PKD -  / torbielowatość nerek /- choroba ta dotyczy rasy Pers , a nie ragdolla .